Image

EKO notes w 15 minut

2
min czytania

Eko notes może brzmieć trywialnie, ale….
Temat ekologii ma wielu zwolenników i przeciwników. Niemniej istotą tematu ekologii jest pytanie: „Co ja mogę zrobić?”. Idąc tym tropem można wykorzystać zasoby biurowe i nie tylko by w duchu eko stworzyć coś dla siebie. Czyli takie popularne 2 w 1.

Otaczająca w biurze ilość dokumentów, zmusza niestety to niszczenia wielu z nich. Kopie, błędy, duplikaty i tym podobne sprawiają, że wyrzucanych jest wiele ton papieru, któremu można by dać nowe życie. Nie ważne jak długie, ważne, że choćby jeden dzień.

Dokumenty jednostronnie zadrukowane przeznaczone na makulaturę można bardzo małym nakładem pracy przekształcić do ponownego użycia. Poniżej opis jak tego dokonać.

Surowiec

Kartki, kartki i jeszcze raz kartki. Te wyrwane z kalendarza także.

materiał do cięcia - kartki

Narzędzia

Tutaj możliwości jest wiele. Najdokładniej i najszybciej pomoże gilotyna, ale… użyć można każde narzędzie, które pomoże dzielić kartki na mniejsze: nożyczki, nożyk to tapet itp. Dla ultra entuzjastów ekologii możliwe jest darcie kartek ręcznie. Taki notes na pewno nabierze dodatkowego waloru estetycznego.
cięcie kartek

Technika

Na początku należy zastanowić się nad formatem. W tym przykładzie użyłem formatu A5 dla notatnika i 80 x 80 mm dla karteczek do szybkich notatek – to bardzo popularny format, który zmieści się w standardowych pojemnikach biurowych.

Notatnik A5 to kompromis między wielkością a czytelnością. A4 byłby za duży, A6 lub DL byłby za mały do notatek i szkiców. Każdy dobierze coś dla siebie.

format A4 format A5 format A6 format DL

Wykończenie

Karteczki są w zasadzie gotowe. Można je od razu włożyć do pudełka i trwonić bez skrępowania. I nie kosztują kilku złotych za kostkę. Biorąc pod uwagę wielkość, z kartki A4 uda się wyciąć 6 sztuk karteczek. Łatwo policzyć, że potrzeba kilka kartek, żeby zapewnić sobie tydzień używania karteczek.

prawie gotowe karteczki

Notes wymaga połączenia trwałego. Najszybszym i najsprawniejszym połączeniem będzie klips biurowy. Wielkość klipsa uzależniona jest od ilości spinanych kartek. Można się pokusić o dziurkowanie kartek, ale to już inna technika. prawie gotowy notes

Efekt końcowy – Eko notes

gotowy eko notes i kartteczki do notatek

Co tu dużo mówić. Niewielkim nakładem pracy, przy użyciu zbędnych kartek można samemu stworzyć Eko notes. Nawet przy nikłych umiejętnościach cięcia zajmie to kilkanaście minut. Samopoczucie z wykonania czegoś pożytecznego – bezcenne.

Brawo uratowałeś/łaś kolejne drzewo!

Scroll to Top