Image

Mobilne biuro

7
min czytania

Czas wakacji to nie tylko czas urlopów i odpoczynku. To także czas normalnej pracy lub zdalnej, czasami na … urlopie. Bardzo często mobilne biuro to jedyne rozwiązanie, by wyjechać.
Co potrzeba do pracy zdalnej? Jak sobie poradzić?

Aktywność

Praca zdalna wymaga organizacji i dobrych narzędzi, jednak bywa trudna jeśli ma się stać częścią urlopu, czy to z rodziną, czy samemu. W zasadzie urlop jako taki jest czasem odpoczynku od pracy, jednak jeśli potrzebujesz „być w kontakcie” możesz się przygotować.

Wiele osób na co dzień nie pracuje zdalnie. Ten poradnik niech będzie drogowskazem głównie dla osób, które z różnych względów potrzebują mieć możliwość kontaktu czy okresowo pracy zdalnej.

Mobilne biuro – tryb dostępności

Warto rozróżnić potrzeby w zależności od trybu dostępności. Możemy założyć, że sytuacja zdalnej pracy będzie dotyczyła zarówno wyjazdu w kraju lub za granicę.

„Jestem pod telefonem”

dzwonek telefonu

Najprostszy sposób pracy zdalnej. W zasadzie opiera się na posiadaniu przy sobie telefonu z aktywnym zasięgiem w danym miejscu. Zazwyczaj nie ma problemu nawet za granicą, bo operatorzy krajowi mają podpisane umowy roamingowe i telefon przełącza się sam na zasięg danego operatora w innym kraju.

Taryfy dostosowane do wymogów europejskich także nie nadszarpną rachunku na wyjeździe zagranicznym, ale najlepiej to sprawdzić w najbliższym salonie swojego operatora przed wyjazdem.

Jedynym dodatkiem w jaki powinieneś się zaopatrzyć to przenośne źródło prądu dla twojego smartfona, czyli powerbank. Im większa pojemność powerbanku tym lepiej. Wybierz taki o pojemności minimalnie 5000mAh.  Zatroszcz się także o stosowny kabel do podłączenia (czasem są w zestawie w powerbankiem, czasem nie).

Ilość potrzebnego prądu będzie zależeć od Twojego dostępu do ładowania np. będąc cały dzień w górach przydać się więcej zapasowej energii, gdy akurat ktoś zajmie ci na telefonie pół dnia.

Należy pamiętać, iż rzadko wychodzimy z domu mając telefon naładowany w 100%. Dlatego właśnie tak ważne jest zatroszczenie się o stan baterii w drodze. Wydanie kilkudziesięciu złotych na zapasowe źródło prądu pozwoli spokojnie cieszyć się urlopem.

„Jestem pod mailem”

Możliwości są trzy:

  • smartfon z dostępem do internetu,
  • tablet z dostępem do internetu,
  • laptop z dostępem do internetu

poczta elektroniczna

Obecnie operatorzy udostępniają pakiety danych do wykorzystania w telefonach, można je używać w unii europejskiej, ale należy to sprawdzić u swojego operatora. Stały dostęp do internetu będzie zużywał szybciej baterię co trzeba wziąć pod uwagę i tu koniecznie trzeba mieć powerbank.

Tablet jest w zasadzie większym smartfonem, więc analogicznie potrzebny powerbank. Pojemność co najmniej odpowiadająca wielkości pojemności baterii tabletu. Wystarczy ok. 8000 mAh, na jedno pełne naładowanie tabletu.

Internet w tablecie można wykorzystać z dodatkowej karty sim jeśli tablet ma slot na kartę. Możesz także używać wifi. Często kawiarnie czy recepcje w hotelach udostępnią ci hasło do własnej sieci wifi.

Możesz także udostępnić swój internet ze smartfona jako wifi i wtedy masz swoją własną sieć mobilną. Jednak takie rozwiązanie bardzo mocno obciąża baterię i tu powerbank może być potrzebny zarówno dla telefonu jak i tabletu.

„Pełna dyspozycyjność”

laptopLaptop i oczywiście standardowo smartfon. Jeśli masz takie potrzeby to na pewno duży powerbank znajdzie się w Twoim plecaku ze sprzętem. Oczywiście zasilacz do laptopa i dobra bateria do niego także. Jeśli Twoja obecna trzyma mniej niż godzinę to warto kupić nową oryginalną lub nowy zamiennik. W internecie znajdziesz sklepy z bateriami do laptopów o różnych pojemnościach.

Nawet jeśli nie będziesz miał zasięgu GSM w chatce w Bieszczadach lub na egzotycznej wyspie to chociaż będziesz mógł pracować długo na laptopie z dobrą baterią, słychać muzyki, a wieczorem obejrzeć film.

Narzędzia

Powerbank

powerbankPrzenośne źródło zasilania w najprostszej postaci. Posiada gniazdo USB (lub dwa) oraz pojemność wyrażoną w mAh (mili Amperogodziny). Pojemność to wartość jaką możemy przerzucić do urządzenia, któremu zaczyna brakować prądu. Jeśli Twój smartfon posiada baterię 3000 mAh to podłączając powerbank o odpowiedniej pojemności możesz naładować cały do pełna. Szczegółowy opis jak liczyć pojemność powerbanku przeczytasz w artykule Rzeczywista pojemność powerbanków, ponieważ nie zawsze 3000 mAh baterii = 3000 mAh powerbanku.

Urządzenie zdecydowanie najważniejsze w torbie podróżnika. Docenisz je gdy 5 min przed wejściem do samolotu padnie Ci telefon, a musisz wykonać ważne połączenie.

Smartfon z wifi i internetem mobilnym

smartfonPrawie każdy smartfon ma możliwość dzisiaj korzystania z sieci wifi. Do poprawnego funkcjonowania potrzebujesz jedynie włączoną opcję wifi, nazwę sieci do której chcesz się podłączyć i hasło (jeśli sieć posiada hasło). I już korzystasz z darmowego internetu.
Za granicą należy sprawdzić wcześniej czy udostępniana sieć wifi jest darmowa czy płatna.

Możesz także użyć pakietu mobilnego z Twojej taryfy (jeśli taki posiadasz). W smartfonie włączysz mobilny punkt wifi i udostępnisz innym urządzeniom internet. Należy pamiętać jednak, że taki smartfon będzie zużywał dużo szybciej baterię będąc punktem dostępowym do internetu.

Tablet z wifi lub slotem sim

tabletTablet podobnie jak smartfon może korzystać z wifi lub posiadać slot (miejsce) na kartę sim do internetu. Lepsze tablety posiadają taką opcję. Wtedy kupujesz starter z pakietem internetu lub abonament na internet mobilny i korzystasz wszędzie w zasięgu GSM.

Co ważne w krajach unii także wykorzystasz taki internet. Możesz zostać poproszony o włączenie opcji „Dane w roamingu”, by korzystać z internetu u partnerów za granicą. Zrobisz to samodzielnie w ustawieniach sieci komórkowej swojego telefonu.

Notebook

notebook

Każdy przenośny netbook, notebook, laptop posiada możliwość korzystania z wifi. Posiada przy tym porty USB, do których można podłączyć zewnętrzny modem dla internetu mobilnego. Wtedy laptop łączy się z nadajnikami GSM jak smartfon korzystający z transmisji danych.

modem gsm usb

Modemy mobilne na USB można nabyć u wybranego operatora świadczącego usługi mobilnego internetu. Jest to świetna opcja do wykorzystania w kraju i za granicą.

Mobilny modem bezprzewodowy GSM z wifi

modem gsm wifiIstnieją także bardzo popularne modemy internetu mobilnego z własnym routerem wifi i wbudowaną baterią. Urządzenie ma zazwyczaj wielkość zbliżoną do wielkości paczki papierosów. Po umieszczeniu w nim karty sim z usługą transmisji danych urządzenie działa jak samodzielny, przenośny punkt wifi. Taki punkt obsłuży wiele połączeń jednocześnie, więc jest to idealne rozwiązanie dla osób korzystających z wielu urządzeń łączących się z internetem w tym samym czasie. Także dla grup osób łączących się każdy ze swojego urządzania niezależnie.

Wydaje się to najpraktyczniejszy sposób na połączenie ze światem jeśli chodzi o mobilny internet. Jeśli jesteś w autobusie, pociągu, samochodzie czy na parkingu możesz mieć włączony modem w plecaku i korzystać jak chcesz, a wieczorem wyłączyć, by nie zużywał niepotrzebnie baterii.

W drodze

Metod na bycie w kontakcie jest wiele. Możliwości dostępności do internetu mobilnego jest także sporo. Wszystko zależy od potrzeb. Nie można również zapominać o kosztach.

Większość dobrych taryf telefonicznych ma pakiety internetu mobilnego nawet za granicą kraju (w unii europejskiej), lecz należy się upewnić o tym wcześniej u swojego operatora.

Do sprawdzania poczty elektronicznej i umiarkowanego korzystania z globalnej sieci pakiety zazwyczaj spokojnie wystarczają na dwutygodniowy urlop.

Z zaskoczenia

Ps  1. Nie zawsze wielkość pakietu internetowego w telefonie w kraju będzie odpowiadać wielkości tego dostępnego za granicą.

Ps 2. Czy wybierasz się za granicę na urlop czy nad polskie morze lub w góry, dobrze mieć i tak przy sobie powerbank. Najlepiej kupić go wcześniej i kilka razy użyć go do doładowania telefonu. Poznasz wtedy ile czasu potrzebuje na oddanie energii twojemu smartfonowi i ile czasu sam się ładuje.

Ps. 3. Urządzenia mobilne naładujesz także w samochodach. Niezzależnie od tego czy przemieszczasz się własnym samochodem, pożyczonym, stopem itp. możesz skorzystać z gniazda zapalniczki 12V. W elektromarkecie lub na stacji benzynowej kup ładowarkę samochodową z gniazdem USB i ładuj co tylko chcesz. Możliwości jest wiele. Najtańsze są już za kilkanaście złotych.

Scroll to Top