WWW w 5 krokach

BLOG

Image

WWW w 5 krokach

3
min czytania

Samo zaprogramowanie strony nie jest łatwe, ale prawdziwa trudność jest w zaplanowaniu pracy nad witryną. Poniżej kilka kroków ułatwiających odnalezienie się w temacie tworzenia „wu wu wu”.

1. Koncepcja

Tutaj decyzja o typie strony: prosta kontaktowa, wizerunkowa , z ofertą szczegółową, sklep internetowy itd.
Posiadanie www przez firmy jest obecnie normą, jednak nie każda strona pasuje do każdej firmy i branży. Np. skład opałowy nie potrzebuje sklepu internetowego, a jedynie stronę z godzinami otwarcia, adresem i numerem telefonu oraz spisem oferty. Producent obuwia natomiast zakładając sklep umożliwia sprzedaż swoich produktów prosto z magazynu bez pośredników.
Osoby prywatne najczęściej zakładają proste strony z kontaktem lub wizerunkowe.

Warto przemyśleć potrzebę jaką chcemy zaspokoić zakładając witrynę.

2. Makieta / rysunek

Nie da się nic zrobić od tak z głowy. Najlepiej do wizualizowania pomysłów nadaje się stara poczciwa kartka i najzwyklejszy ołówek. Jeśli mamy zmysł plastyczny, umiejętności rysowania lub szkicowania to już jest dobrze. Jeśli nie to możemy poprosić kogoś z bliskich lub kolegów z pracy o pomoc.

Przelewamy na papier to co chcemy zobaczyć później w internecie pod swoim adresem www. Dobrym sposobem na projektowanie układu jest po prostu przejrzenie odpowiedniej ilości stron w internecie. Nie ma co wyważać otwartych drzwi wymyślając coś kosmicznego.

Należy pamiętać, że strona ma być czytelna i przyjazna dla użytkownika.

3. Projekt graficzny

Tutaj jeszcze nie jest potrzebna wiedza programistyczna. Jeśli ktoś będzie bardzo zdeterminowany to projekt graficzny wykona w dowolnym najprostszym programie graficznym, jaki znajdzie.

Projekt, który narodził się na papierze, powinien zostać przeniesiony do komputera, by pokazała się kolorowa wersja w podglądzie.

4. Programowanie

To już tu. Nie ma zmiłuj. Tu już trzeba programować lub chociaż potrafić konfigurować środowisko, które tworzy samo witrynę np. wordpress, drupal.
Choć takie gotowe witryny budowane przy pomocy WordPress’a i Drupala nie wymagają nawet projektu, wymagają dosyć dobrej znajomości środowiska webowego.

5. Konfiguracja i wdrożenie

Brzmi dumnie. Ale jeszcze zanim pochwalimy się znajomym nową stroną własnego projektu, potrzebujemy adres www, czyli domenę i hosting, na którym fizycznie umieścimy nasze dzieło.
Tu jedyne wyjście to skorzystanie z firmy świadczącej usługi sprzedaży domen i hostingu.  Po rejestracji usług czas na konfigurację i wgranie plików na serwer.

Voilla! Powinno działać:)

Tak to wygląda w ogromnym skrócie. Jednak na każdym etapie tworzenia www, ile by ich nie było, potrzeba jest wiedza z danej tematyki. Nie oszukujmy się, że stronę tej czy tamtej firmy zrobił ktoś bez wiedzy po godzinach, choć może gdzieś takie przypadki jednostkowe się zdarzają.

Do tego potrzeba wiedzy i doświadczenia, bo żaden lekarz nie będzie leczył nas dobrze, jeśli się nie zna.
W profesjonalnych agencjach czy studiach reklamowych nad rozbudowanymi witrynami może pracować kilka osób i jest to zajęcie czasochłonne, jednak wszystko zależy od punktu 1. Przeznaczenie strony determinuje ilość czasu pracy nad nią.

Przydatne linki:

wireframe.cc
Tworzenie makiet widoków www. Bardzo proste użycie, prosto z przeglądarki.

Paper Browser
Makiety przygotowane do szkicowania stron www. Prosto z PDF na drukarkę i tworzymy.

Scroll to Top