Prosty test na podejście do życia

Paradoks szklanki wody jest najprostszym sposobem na sprawdzenie w którym miejscu w życiu jesteś i jakie masz podejście do życia.

Pewnie każdy słyszał kiedyś powiedzenie “szklanka do połowy pełna” lub “szklanka do połowy pusta”. To piękny paradoks, który mówi o tym samym fakcie: o szklance z wodą. Wody jest 50%. W takim razie oba sformułowania będą poprawne z logicznego punktu widzenia.

Nie wdając się w dywagacje filozoficzne na myśl przychodzi pytanie: jak jest z tą szklanką dla mnie? Jak ja ją widzę?

Optymista i pesymista

Najprostszym zadaniem w konkretnej sytuacji będzie dla Ciebie pytanie o to czy szklanka jest dla ciebie w połowie pełna czy pusta.

Czy rzeczywistość wokół siebie pojmujesz jako pozytywną, radosną i dobrą w kontekście połowy wody w szklance, czy jako negatywną, dołującą i złą?

Od podejścia do świata zależy Twój codzienny nastrój. 

Typowymi określeniami definiującymi osoby o skrajnych, przeciwnych postawach są pesymiści i optymiści. Ci pierwsi widzą wszystko w czarnych barwach, drudzy – odmiennie, w różowych.

Szklanka jest tu odzwierciedleniem obu postaw. Możesz mieć zły humor, wszystko negować, nawet gdy udaje ci się wiele, bo będąc pesymistą zawsze będziesz myśleć o tym, że “przecież za chwile i tak się wszystko zepsuje”. Dla ciebie szklanka będzie do połowy pusta. Nieważne, że masz połowę tej wody, że jednak ją masz. Dla Ciebie ona będzie tylko połową. To mało masz. Mógłbyś przecież mieć całą szklankę.
W pracy nie będziesz się przykładał wystarczająco do projektu, bo i tak Ci go zanegują i nie przejdzie. Nie zadbasz o swój rozwój, bo i tak są osoby, którze Cię wygryzą ze stanowiska. Nie pojedziesz na wakacje, bo i tak będzie brzydka pogoda. W Twoim filmie jest zawsze złe zakończenie.

Szklanka do połowy pełna będzie stała przed Tobą, gdy jesteś optymistą.
Z nadzieją patrzysz na życie i pracę. Patrzysz pozytywnie i to daje Ci energię do działania. Nie zadręczasz się negatywnymi myślami, przesz do przodu. Bierzesz życie takim jakie jest. Rozwijasz się, bo masz nadzieję na awans. Poświęcasz czas na dodatkowe projekty, mając nadzieję, że przełożony to zauważy. Liczysz na piękne słońce, gdy dotrzesz na upragniony urlop. W kinie liczysz zawsze na happy end.

Naiwność

Optymiści nazywani są czasem naiwnymi, z uwagi na bardzo pozytywne podejście do pracy i życia. Jednak nie ma to wiele wspólnego, ponieważ naiwność jest ślepą wiarą, a optymizm podejściem, nadzieją.

Pesymiści chcieliby być jedynymi mądrymi, znającymi “rzeczywistość”. Postawa taka jednak nie daje wielu możliwości na rozwój. Zawsze pojawi się zawahanie i myśli w stylu “i tak się nie uda”, “zrobię z siebie błazna”, “to nie ma sensu”. Zakładanie złego za wszelką cenę to ich domena.

Jakim warto być

Warto być sobą. Sprawdzić na podstawie swojego otoczenia jakie Ja mam podejście. Nie musisz na siłę się zmieniać i udawać kogoś innego. Podejdź jednak uczciwie do swojego postrzegania rzeczywistości i powiedz sobie jakie masz możliwości.

Czy Twoja postawa blokuje Twoje działania?
Czy Twoje skrajne poglądy uniemożliwiają Ci rozwój w biznesie?
Czy budzisz się rano z uśmiechem nawet, gdy pada?
Czy dla Ciebie szklanka jest do połowy pełna, czy do połowy pusta?

 

Przeczytaj również we wpisie Żyj mądrze jak jeszcze możesz obserwować siebie i wyciągać wnioski. Gdy już dowiesz się co robisz nie tak, przyda Ci się wpis Nagradzanie (pracownika).